Rekreační středisko PASIECZKI
739 81 Košařiska 86E
Telefon: +420 731387180
rezervace ubytování
email: Henryk.C@seznam.cz
Sport a rekreace
Díky svému umístění uprostřed lesů má obec Košařiska velice příjemné mikroklíma, ve kterém lze příjemně prožít i největší letní vedra. Pro ty, kterým ochlazení v horském potoce nestačí je zde možnost návštěvy letního koupaliště "Amerika" v nedalekém Jablunkově. Dojet můžeta autobusem, autem i na kole a na místě vás čeká plavecký bazén i bazén pro děti s tobogánem. Za koupalištěm najdete i bowling. Návštěvu Jablunkova můžete spojit i s prohlídkou múzea na náměsti, nebo výletem do pralesu Mionší v údolí říčky Lomné.
Celoročně přístupny veřejnosti je moderní krytý bazén v Bystřici, ve zdejším školním komplexu. Kromě toho je v areálu squash a tenisová hala.
Když neholdujete koupání a hrám nenechte si ujít sportovně-rekreační zařízení v Mostech u Jablunkova. Bezpečnou a při tom vzrušující jízdu zde můžete zažít na první svého druhu vozíkové horské dráze v Čechách. Tato atrakce oblíbena dětmi i dospělými je dlouhá 650 m a dvoumístný vozík jezdí rychlostí až 40 km/h. A to není všechno - hned vedle se můžete vyřádit na 4 bungee trampolinách.
A co takhle paraglyding? Vrch Javorový je už dlouhá léta oblíbenou horou milovníků létání s padákem. Z Košařisk je možné dojít na Javorovy pěší túrou. Druhá možnost, pro mnohé možná atraktivnější, je vyjet sedačkovou lanovkou s převýšením 424 - 886 m, která jede z Třince-Oldřichovic skoro až pod zdejší horskou chatu.
Nejenom milovníkům historie se bude líbit výlet do nedaleké Vendryně, kde lze mj. shlédnout historické vápenné pece. V roce 2003 je obec opravila a konzervovala do dnešní podoby tak, aby sloužily technická památka. Přístupné jsou bez omezení a zdarma.
Pěší túry a cykloturistika
Těšínské Beskydy nabízejí hustou síť turistických tras a cyklostezek, na kterých lze aktivně relaxovat v nádherném přírodním prostředí. Obec Košařiska je pro příznivce dovolené v pohybu perfektním výchozím bodem. Na své si zde příjdou jak vytrvalci zvykli na dlouhé pochody, tak příležitostní turisté.
Od konečné zastávky autobusu, z Košařisk - Na Milíři se můžete vydat po modré značce lehkou trasou, vhodnou i pro rodiny s dětmi nebo seniory, k salaši na Ostrém. Odtud lze pokračovat po žluté k horské chatě Ostry. Pokud máté zájem o delší túru, pokračujte po modré na vrchol Ostrého (1044 m n. M.) a na další vrch - Kozinec (751 m n. m.).
Na druhé straně říčky Kopytné, nad níž se Košařiska rozkládají, je Kozubová (981 m n. m.). Lze na ní vyjít od zastávky Na Milíři po modré značce (úsek s poměrně prudkým stoupáním) nebo pohodlnější cestou po červené značce z centra obce. Pod vrcholem Kozubové najdete horskou chatu a kamennou kapli sv. Anny s rozhlednou.
Přes Košařiska vede Cyklistický okruh Euroregionem Těšínské Slezsko. Spojuje se zde hlavní trasa č. 56, vedoucí na jednu stranu přes horské obce Karpentna a Oldřichovice do Gutů a na druhou stranu do Milíkova, Bocanovic a městečka Jablunkov. Z Bocanovic vede cyklostezka do Lomné s místní přírodní raritou - pralesem Mionší. Z Jablunkova nejzdatnější mohou pokračovat přes Písek do Bukovce až k polským hranicím.
V samotných Košařiskách se na hlavní trasu napojuje subtrasa č. 6085 z Košařisk do Horní Lištné na další hraniční přechod z Polskem. Kromě toho se lze využit cyklistickou trasu Po stopách hutnictví, která zájemce přivede mj. k historiským vápencovým pecím v Vendryni.
Celodenní výlety
Z Košařisk je možné podniknout řadu celodenních výletů do zajímavých lokalit.
Nejenom řidiče zaujme Kopřivnice s muzeem automobilu značky Tatra, prezentující vznik a vývoj světově uznávané automobilky. Vystavené jsou především automobily, ale i jejich součásti, expozici doplňuji audiovizuální projekce.
Rožnov pod Radhoštěm láká do Valašského múzea v přírodě. Tento nejstarší v ČR skansen se skládá ze tří části. Dřevěné městečko je z nich nejstarší. Tvoří jej domy z původního rožnovského náměstí s kostelem a fojtstvím. Nechybí krčma z typicky valašskou nabídkou jídel. O víkendech se zde konají pravidelně folklorní pořady. Druhou části skanzenu je Valašská dědina oživena chovem domácího zvířectva. Nejmladší části je pak Mlýnská dolina, kde si můžete prohlédnout celou řadu mechanismů a zařízení poháněných vodní silou .
Historie městečka Štramberk je spjata mj. s rodem Lucemburků a templářským řádem, ale také nálezem pozůstatků pravěkych zvířat a neandertalských lidi v jeskyni Šipka. Populární je Štramberská trúba - kulatá věž, součást zříceniny zdejšího hradu. Zajímavá je městská památková rezervace se souborem valašských roubených chalup z 18. a 19. stol.
Dnešní dvouměstí na hranici - Cieszyn a Český Těšín - bylo původně jedním městem. Původní historické centrum tohoto knížecího města Piastovců se nachází v polském Cieszynie. Nejstarší dochovanou stavbou je románská rotunda na Zámeckém vrchu. Krásný rozhled návštěvníkům poskytne čtyřhraná Piastovská věž z cimbuřím. V zrekonstruovaném paláci rodiny Larisch-Mönich dnes najedeme muzeum. Další architektonické zajímavosti jsou např. Mickiewiczovo divadlo, radnice nebo hotel na náměstí. K současnému vzhledu města patří velké tržnice hojně navštěvované hlavně Čechy a Slováky.